Tarz-ı Hayattan Life Style’a

5 Eki

Son zamanlarda özellikle İletişim yayınlarının genel kültür ve politika bakımından bilgi verici yayınlarını takip ediyorum. Rıfat Bali’nin büyük bir arşivcilik çalışması ve analiz ürünü olarak değerlendirdiğim “Tarz-ı Hayattan Life Style’a” kitabını okudum.

Merhum Turgut ÖZAL’ın liberal politikaları doğrultusunda 1980 sonrası Türkiye’sinde yaşanan değişimleri açıklıyor. Bali, hiçbir ayrım gözetmeksizin ve taraf tutmaksızın çalışmasıyla ilgili o dönemin medyasında etraflıca bir tarama yapmış. Öte yandan kitabı okuduktan sonra dönemin medyasının toplumsal dönüşümde nasıl bir rol üstlendiğini de anlayabilirsiniz.

İthalatın serbest bırakılmasıyla piyasada türeyen yeni zenginler; yeni mekanlar, yeni yaşam merkezleri, yeni eğlence alışkanlıkları başta olmak üzere sosyal hayatın her alanında yaşanan yeniliklerin kaleme alındığı kitapta olaylar daha çok İstanbul merkezli gidiyor. Bunda da en önemli etken, şimdi olduğu gibi o dönemde de sermayenin İstanbul’da toplanmış olması. Öte yandan, İstanbul zenginleriyle Anadolu kökenli sermaye sahipleri arasındaki çekişme de dikkate değer.

Sosyolojik çalışmalara ilgiliyseniz bu kitabı kaçırmamalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir