Siyasetçileri ve medyayı sorgulamak ister misiniz?

13 Ağu

Bundan birkaç sene evvel, daha lise birinci sınıftayken Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde okuyan kuzenim, kafasındaki bir projeden bahsetmişti. Projesinin ana temeli siyasetti ve kapsamı da insanların siteye üye olup siyasi gündem hakkında soru sorup fikir alabilecekleri, anketler düzenleyebilecekleri, seviyeli bir şekilde paylaşım yapabilecekleri bir alan yaratmaktı. Aklıma yatmıştı ve bunu teknik olarak yapabilirdim. Beraber “Siyaset Arenası, Politik Arena, Hodri Meydan” gibi isimlerin .com, .net ve .org uzantılarını sorguladık. Çok güzel ve boşta olan alan adları (domain) bulduk ve bir tanesinde karar kılmak üzere kağıda yazdık hepsini. Lakin daha sonra kuzenimin farklı planları ve benim derslerimden ötürü bu projeyi yapamadık.

Geçenlerde takip ettiğim bir blogda, bizim bir zamanlar aklımıza gelen ve aynı konuda fakat farklı bir konseptte hazırlanmış bir siteye rastladım. İsmi “Doğruluk Payı” olan bu proje çok hoşuma gitti. Sitede ekonomi, eğitim, tarım, teknoloji ve daha birçok konuda siyasiler tarafından dile getirilen söylevlerin doğrulukları sorgulanıyor. Bu sorgulama öyle kulaktan dolma bilgilerle değil, bizzat resmi veriler ve gerçek demeçler üzerinden yapılıyor.

Tamamen bağımsız çalışan bu proje “Ortak Gelecek İçin Diyalog Derneği” tarafından hayata geçirilmiş. Dilerseniz siz de yorumlarınızla ve “katılıyorum – katılmıyorum” butonlarıyla sitede interaktif faaliyete geçebilirsiniz.

Bu konuda denk geldiğim bir diğer proje ise Doğrulat. Yukarıda değindiğim projeye göre teknik ve estetik açıdan biraz daha zayıf ama bu proje sadece politikacıların değil medya yayınlarının herhangi bir konudaki yalan ya da doğruluktan uzak içeriklerini merceğe alıyor . Çok sık güncellenmese de önemli bir işlevi yerine getirdiğini düşünüyorum.

Medyaya ve siyasete ilginiz varsa, şeffaflığı ve tutarlılığı amaçlayan bu iki güzel siteyi de takip etmenizi öneririm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir