Medya, Kültür, Para ve İstanbul İktidarı

10 Eyl

medyakitapGeçtiğimiz hafta kuzenimle Meşrutiyet’teki Dost Kitabevi’nde rastladığım ve büyük keyifle okuduğum güzel bir kitaptan bahsedeceğim size. ODTÜ İdari Bilimler Fakültesi mezunu; medyada Cumhuriyet, Yurt gazetelerinde çalışmış ve şu anda Sözcü ve Hürriyet Daily News’te yazıları yayınlanan Mustafa Sönmez’in yayınlanan 20’den fazla kitabından biri bu.

Üzerinde yoğun bir bilgi birikimi harcanan bu kitapla Türk medyasının dününü ve bugününü öğrenebilirsiniz. Türkiye’deki yazılı basın, dergi – kitap basımı, haber ajansları, reklamcılık sektörü başta olmak üzere medya ve yayıncılık konusunda derin bilgiler veriliyor. Akademik çalışma titizliğiyle hazırlanan kitapta üzerinde durulan en önemli nokta ise İstanbul’un her sektörde olduğu yayın dünyasının da kalbi olması.

1970-80 yıllarına kadar halkı bilgilendirmek amacı güden Türk medyası günümüz itibariyle halkı bilgilendirmekten öte gazete sahiplerinin ideolojisini aşılamak, patronajın iktidardan ihale koparmak ya da hakim güçle arasını iyi tutmak için kullandığı bir araç.

Özellikle 1980’li dönemlerde enerji, inşaat, finans gibi sektörlerdeki yatırımcıların medya sahibi olmasıyla dönüşüm geçiren Türk medyası artık haber vermek için değil, propaganda için kullanılıyor. İşte kitapta da bu dönüşümün ve İstanbul sermayesinin medya yapılanmalarınındaki etkisi üzerinde duruluyor.

Şu sıralar Zeynep Atikkan ve Aslı Tunç’un Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan “Blogdan al haberi” kitabını okuyorum. Sosyal medyanın, mevcut iletişim ve yayın dünyasını yeniden biçimlendiren etkisinden bahsediliyor. Bitirince onun hakkında da bilgi vereceğim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir