Hosting alırken nelere dikkat etmeli?

10 Ara

İnternette bir şeyler üretenler mutlaka hosting kavramıyla karşılamışlardır. Aslında çok katmanlı bir terim olmakla birlikte basitçe açıklayacak olursak; hosting, internet sitenizdeki tüm yazı, resim, video vb. tüm dosyaların barındırıldığı yer. Türkçesi de zaten misafir etmek, ağırlamak anlamına geliyor.

Yönettiğiniz web sitelerinin verimli ve sağlıklı işleyebilmesi açısından hosting tüm webmasterlar için çok önemli bir husus. Yaklaşık 8-9 yıldır birçok web site kurup yönettim. Şurası kesin ki, iyi bir hosting firmasıyla çalışıyorsanız kafanız rahat oluyor ve gerçekten de rahat biçimde uyuyabiliyorsunuz. İnternet işi yapıyorsanız, internet sitesini kurduğunuz müşterileriniz varsa sitenin 1 saatlik kesintiye uğraması bile ciddi bir krize sebep olabiliyor.

hosting-alirken-nelere-dikkat-etmeli

Hosting alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Kesinlikle ücretsiz hosting kullanmayın! Her şeyin bir bedeli var ve bedava peynir ancak fare kapanında. Bedava hosting kullandığınızda, size ücretsiz servis sağlayan firmanın sitenizde farklı alanlara reklam koyabileceğini ve her an dükkanı kapatıp çekip gidebileceğini unutmayın.

Lokasyon ve Ekip : Lisede okurken çevremdeki ufak şirketlere internet işi yapardım. (Halen yapıyorum) İlk bayi hostingimi aldığımda İstanbul’daki ucuz bir firmayı tercih etmiştim.  Daha sonra öğrendiğimie göre şirketi abi kardeş 2 kişi yönetiyormuş. Kötü bir şey değil; lakin bu iki kardeş bir yere seyahat ederken kaza geçirdiğini, başlarına bir şey geldiğini ve sizin de hosting kaynaklı bir sıkıntı yaşamış olduğunuzu düşünün. Bazılarınız “ne de çok titiz düşünüyorsun” diyebilir; lakin çok sayıda internet sitesi kurduysanız ve müşterilerinizin bir ayağı internete bağlıysa hosting firmasının bir an önce dönüş yapması hayat kurtarabiliyor.

Şirketin adresini, telefon numaralarını, ticari ünvanlarını ve yer sağlayıcı belgesini kontrol edin. Özellikle sitede yer alan adresin açık adres olduğundan emin olun. Ben mümkün mertebe kurumsallaşmış limited ve anonim şirketleri tercih ediyorum. Yani şirketin kurucusuna bir zarar gelse bile yoluna hatasız devam edebilecek şirketleri. Hedef kitleniz Türkiye içerisindeyse hostinginizin lokasyonunun da Türkiye olması genel olarak daha verimli olacaktır.

Yedekleme yapıldığından emin olun : Uzun süre çalıştığım İstanbul’daki bir hosting firmasından çöken bir web sitemin mevcut son yedeğini istedim. Bana yaptıkları geri dönüşte 3 ay önceki bir yedeği gönderebileceklerini söylediler. Ben de onlara “websitenizde haftalık yedekleme aldığınız yazıyor” diye cevap verince bir hatadan dolayı 3 ay önceki yedeği gönderebileceklerini söylediler. (Ayrıca yönettiğiniz websitelerini de düzenli olarak kendiniz de yedek alın)

Teknik Destek Durumlarını Kontrol Edin : Çoğu hosting firması sizlere 7/24 teknik destek verdiğini söyleyecektir. Bunu anlamanın en iyi yolu, hosting almadan önce o firmaya farklı saatlerde bildirim (ticket) göndermek. Bunu hem siteye üye olarak, hem de şirketin aktif mail adresine mail atarak kontrol edin. İyi firmalar her türlü talebe birkaç dakika içerisinde dönüş yapıyorlar. Kimileri ise siteye üye olmadan giriş yaptığınızda sağ altta yeşil renkte müşteri temsilcisi çevrimiçi yazıyor, ama siteye giriş yaptığınızda o renk kırmızıya dönüyor. Aldanmayın.

Ben hangilerini tavsiye ediyorum?

İzmir merkezli Alastyr Telekom ve İstanbullu Güzel Hosting son birkaç aydır çalıştığım en başarılı iki firma. Yazdığım bildirimlere 2 dakika içerisinde cevap aldığımı, ama ortalama 5-10 dakika arasında talebinize yanıt verdiklerini söyleyebilirim. (Gecenin 3’ünde attığım bildirimlere saniyeler içinde cevap aldığıma şahidim) Fiyat anlamında da gayet iyiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir