Devlet ve Hürriyet

29 Eki

devlet-ve-hurriyetHem okuduğum bölüm, hem de ilgim gereği siyasi ideolojiler üzerine yeni şeyler öğrenmeyi ve tartışmayı seviyorum.

Kurup yönettiğim internet işlerinin yanısıra bir bilişim şirketiyle ortak çalışıyorum. Bu şirketle zaman zaman ortak projeler geliştiriyor ve birbirimize iş paslıyoruz. Ayrıca şirketin sahibi de benim okumakta olduğum “Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi” mezunu ve fırsat buldukça ofisteki çay molalarını siyasi kavramlar üzerine konuşarak geçirdiğimiz de oluyor. Geçenlerde bir projeyle ilgili görüşmek için şirketin ofisine uğradığımda “Devlet ve Hürriyet” isimli bir kitaba rastladım. Kitap kapağında “Bir liberteryen ile sosyalistin diyalogları” yazısını görünce daha da dikkat kesildim. (Bir nevi algıda seçicilik de diyebiliriz.) Ödünç alıp bir gecede bitirdiğim kitap, temelde basit cevaplar üzerinden çok tartışılan ve sorulan sorulara yanıtlar veriyor.

İsmini bu kitap vesilesiyle öğrendiğim Aslam Effendi, Afganistan doğumlu liberteryen bir aydın. (Klasik liberal değil, liberteryen.) Liberal çizgisiyle bilinen Reason, Colorado Gazette Telegraph gibi yayınlarda ve çeşitli ulusal/uluslararası mecralarda sayısız makaleler kaleme almış. İngilizce bir kaynağa göre kitabını basacak bir yayıncı bulamamış ve kendi cebinden harcadığı parayla kitabını kötü bir baskıyla da olsa piyasaya sürmüş. 2006 yılında da aramızdan ayrılmış.

Kitap, Hirmuz isimli sosyalist eğilimleri olan biriyle liberteryen bakışa sahip Profesör Tota Inzar arasındaki sorulu – cevaplı fikir tartışmaları üzerinden gidiyor. Çok akıcı ve basit bir anlatımı var kitabın; lakin sosyalizmin ezber ve klişe kalıplarını bu basit cevaplarla yıkabiliyor.

Türkiye gibi Doğu kültürüne yakın toplumlarda liberal/özgürlükçü fikirler tam anlamıyla kabullenilemiyor ve kitabın bazı kısımlarında da abartılı bulduğum yaklaşımlar var. Lakin; bu kitaptaki basit soru-cevaplar bile günlük hayatta yaşadığımız, özgürlüğümüzün kısıtlandığı ama farkında bile olmadığımız anlara, özgürlüğünün otoriteyle mücadelesine dair düşünmenizi sağlayabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir